Aktualności/ Z życia szkoły

Z życia szkoły 2011/2012

Konkurs Pięknego Czytania

22 maja 2012 r. odbył się w szkole coroczny Konkurs Pięknego Czytania. W tym roku przebiegał pod  hasłem „Gimnastyka dla języka”. Miał on na celu zwrócenie uwagi uczniów na to, jak ważna jest prawidłowa wymowa. W konkursie o tytuł Mistrza Pięknego Czytania wzięło udział 15 uczniów, w trzech kategoriach wiekowych:

I   - Szkoła Podstawowa

II  -  Szkoła Przesposabiająca do Pracy

III - Gimnazjum i Szkoła Zawodowa

Tegorocznymi mistrzami zostali :

Andrzej Piłka - II klasa szkoły podstawowej

Grzegorz Maj - II klasa szkoły przysposabiającej do pracy

Daniel Jachymiak - I klasa gimnazjum

Podczas obrad Jury, zgromadzona publiczność mogła zobaczyć dwie scenki przygotowane w oparciu o utwory Jana Brzechwy:" Grzebień i szczotka" oraz " Leń". Mogła również uczestniczyć w zabawie czytając rymowanki np.:

"Przy rowerze straszne zwierzę coś na tarze trze i pierze"

" Kiedy susza wszystko suszy, każdy suszy ma po uszy"

" Ecie-pecie, ptak w balecie "

Wycieczka do Warszawy

W maju uczniowie ZSZ nr 5 wyjeżdżają na dwudniową wycieczkę do Warszawy. W programie przewidziano zwiedzanie Sejmu, Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamku Królewskiego oraz innych ciekawych miejsc w stolicy.

"Kurs ogrodniczy"

Od 15 maja rozpoczyna się kolejny kurs w ramach unijnego projektu ,,Modernizacja kształcenia zawodowego". Dziesięć osób zdobędzie dodatkowe kwalifikacje i otrzyma certyfikaty.

"Festiwal wielkanocnych smaków"

Dnia 28 marca odbyła się coroczna impreza integracyjna klas przysposabiających do pracy. Uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowali tradycyjne wielkanocne przysmaki. Królowały oczywiście jaja przygotowane na wiele sposobów, doprawione różnymi sosami, był także pachnący żurek, a na deser babki i babeczki. Degustacja odbyła się przy wiosennnie udekorowanych stołach. Wszystko było bardzo smaczne i pięknie podane. Rodzice uczniów klas przysposabiających do pracy mogą bez obaw powierzyć swiom dzieciom przygotowanie świątecznych potraw.

Szkolny Konkurs Savoire-Vivre -  "Dobre Maniery"

Ogłaszamy szkolny konkurs savoire - vivre - "Dobre maniery".  W zakres zagadnień konkursu wchodzą: poprawne zachowanie w szkole, w domu, w miejscach publicznych, właściwe zachowanie przy stole, stosunek do osób starszych, używanie zwrotów grzecznościowych. Książki dotyczące savoire - vivre znajdują się w bibliotece szkolnej. Organizatorami  konkursu są nauczyciele:  Renata Czarnota,  Anna
Stefańska, Dorota Osak
.

"NAJŁADNIEJSZY STÓŁ WALENTYNKOWY"

"NAJLEPSZA POTRAWA WALENTYNKOWA"

Pod takim hasłem w dniu 09.02.2012r. w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 5 odbył się konkurs Walentynkowy. Już dzień wcześniej cała klasa została udekorowana serduszkami, które wykonali uczniowie. W tak romantycznym nastroju rozpoczęliśmy konkurs, do którego przystąpiły 4 drużyny hotelarzy składające się z dwóch osób, które musiały przygotować dekorację stołu oraz 8 drużyn kucharzy w składach jedno lub dwuosobowych, którzy wkładali całe swoje serce w przygotowanie potrawy na kolację walentynkową we dwoje.

Uczniowie  przez 4 godziny zmagali się z zadaniami, aż wreszcie przyszedł czas na ocenę i wyłonienie zwycięzców. Komisja konkursowa w składzie: Jolanta Mędrek - dyrektor, Radosława Kowalczyk - vicedyrektor, Anna Chwastek, Elżbieta Soboń, Monika Brzezińska długo obradowała aby wybrać wyróżniający się stół oraz potrawę, ponieważ wszystkie robiły ogromne wrażenie. Wybór był bardzo trudny ale jury wyłoniło zwycięzców. Wszyscy otrzymali dyplomy oraz nagrody, którymi były specjalne szklanki do latte macchiato.

KURS FLORYSTYCZNY

Uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 5 podczas ferii w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej uczestniczyli w kursie florystycznym. Podczas kursu zapoznawali się z zasadami komponowania bukietów na różne okazje oraz wykonywali przeróżne kompozycje kwiatowe: wiązanki, kosze między innymi na ślub, urodziny, pogrzeb zarówno ze świeżych jak i sztucznych kwiatów. Poznawali sposoby pielęgnowania i przechowywania roślin, a także uczyli się dobierać odpowiednie kwiaty i rośliny do danego wyrobu bukieciarskiego. Pani prowadząca zdradziła też tajniki dotyczące konserwacji wybranych kwiatów. Dzięki uczestnictwie w kursie 10 osób zdobyło dodatkowe kwalifikacje i umiejętności zawodowe oraz otrzymało zaświadczenia i certyfikaty, a tym samym zwiększyło swoje szanse na rynku pracy po ukończeniu szkoły.

Ogłaszamy, że w bieżącym roku szkolnym damą i dżentelmenem dobrego wychowania zostali: EDYTA KORBIEL I GRZEGORZ MIREK.