Nawigacja

  • KOMUNIKAT !!!

    KOMUNIKAT !!!

    Kształcenie na odległość w szkołach i placówkach oświatowych

    przedłużone do dnia 26 kwietnia 2020r w związku z powyższym

    szkoła będzie zamknięta.

  • Życzenia Wielkanocne

    Życzenia Wielkanocne

    Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych,przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością.

    Radosnego, wiosennego nastroju oraz wesołego "Alleluja".Najlepsze życzenia składają:

    Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Pracownicy Administracji i Obsługi

  • Uwaga !!!

    Uwaga !!!

    Szanowni Państwo

    W związku z sytuacją panującą w kraju, działalność Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Olkuszu również została ograniczona. 

    Sytuacja ta ma związek  z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.   W tych dniach kontakt z naszą Poradnią w sprawach administracyjnych oraz z dyrektorem, wicedyrektorem i kierownikiem filii jest możliwy w godz. 8:00 – 14:00     
    pod numerami: 

    Poradnia Olkusz:  32 643 04 60 wewnętrzny 24 (numer zastępczy) oraz poprzez
    e-mail 
    pppolkusz@op.pl lub skorzystanie z formularza kontaktowego w zakładce kontakt.

    Filia Poradni Wolbrom:  32 644 13 55,  e-mail: pppwolbrom@op.pl

     co zapewni możliwość uzyskania aktualnej informacji na temat funkcjonowania placówki i załatwiania bieżących spraw. Jednocześnie – wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom – uruchamiamy zdalne kanały komunikacji z naszymi specjalistami (psychologami, pedagogami i logopedami). Udzielanie wsparcia i informacji w tym trudnym dla nas wszystkich czasie będzie możliwe poprzez e-maile naszych pracowników, które podajemyw AKTUALNOŚCIACH.

    Prosimy również o śledzenie informacji w zakładkach AKTUALNOŚCI lub PUBLIKACJE, gdzie zamieszczać będziemy materiały przygotowywane dla Państwa przez naszych pracowników.

    Aby uzyskać więcej informacji zapraszamy na stronę www.pppolkusz.pl

  • Pozytywne myślenie!

    Pozytywne myślenie!


    Dlaczego warto myśleć pozytywnie?  Pozytywne myślenie to bardzo efektywny sposób na walkę ze stresem. Liczne badania potwierdzają, że optymiści żyją dłużej.

    Jak ćwiczyć pozytywne myślenie? Pozytywne myślenie nie oznacza, że musisz przestać myśleć racjonalnie – wręcz przeciwnie. Nie unikaj oceny innych, dzięki temu wiesz, co jeszcze możesz poprawić.

    Zwracaj uwagę na słowa! Zamiast mówić o kolejnych „przykrych obowiązkach” (np.zdalne nauczanie ), spróbuj potraktować to jako „wyzwanie”. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo słowa, których używamy, wpływają na nasz sposób myślenia.

    Otaczaj się ludźmi, którzy mają na ciebie pozytywny wpływ. Bardziej motywuje słuchanie osób, które coś osiągnęły         i będą nas motywować. Narzekanie i słuchanie narzekania sprawia, że zaczynamy odpowiedzialnością za      niepowodzenia obarczać innych.

    Uśmiechaj się – nawet wymuszony uśmiech przed lustrem pomaga w zmianie nastroju. Małe rzeczy mogą mieć wielką wagę – zmiana postawy ciała   z przygarbionej na wyprostowaną zwiększa pewność siebie.

    Pamiętaj, że nie ma ludzi idealnych. Każdemu zdarzają się potknięcia, ale to właśnie dzięki nim uczymy się najwięcej. Nie rozpamiętuj błędów, tylko się na nich ucz – przeanalizuj, zastanów się racjonalnie co można było zrobić lepiej i to zapamiętaj.

    Stosuj wizualizacje – jeśli masz obrany jakiś cel, spróbuj sobie wyobrazić JAK będziesz się czuła, gdy już go osiągniesz. Zapamiętajjak to miłe uczucie, będzie cię motywowało do konsekwentnego dążenia do realizacji.

    Co jeszcze wpływa na samopoczucie?

    • Prawidłowe odżywianie – zbilansowane regularne posiłki dają poczucie lekkości i dają energię do działania. Prawidłowe nawyki żywieniowe są ważnym sprzymierzeńcem pozytywnego myślenia.
    • Zdrowy sen – poprawia pamięć, koncentrację, korzystnie wpływa na system immunologiczny i odporność na stres. To, w jakim nastroju wstaniesz, ma wpływ na cały dzień.
    • Aktywność fizyczna – podczas wysiłku organizm produkuje endorfiny, czyli hormon szczęścia (pisałyśmy już o tym)

    Nauka pozytywnego myślenia z pewnością zajmie Wam trochę czasu – nie zrażajcie  się. Trening pozytywnego myślenia polega na zmianie całego nastawienia i podejścia do życia. Jak każdą zmianę w życiu, powinniśmy wprowadzać krok po kroku.

    Powodzenia!!! Edyta(pedagog) i Aneta(psycholog) - (duet do zadań specjalnych)

    WSZYSCY MAMY GORSZE DNI…ALE  JEDNO JEST PEWNE…NIE MA TAKICH CHMUR, PRZEZ KTÓRE SŁOŃCE NIE UMIAŁOBY SIĘ PRZEBIĆ!!!!”   

  • Sposoby na stres!

    Sposoby na stres!
  • Emocje - jak sobie z nimi radzić?

    Emocje - jak sobie z nimi radzić?
  • Jak radzić sobie ze stresem ???

    Jak radzić sobie ze stresem ???

     

     

    1. Jak opanować stres poprzez ćwiczenia?

     

    Aktywność fizyczna zmniejszy w Twoim ciele poziom horomonu stresu (kortyzolu), a zwiększy poziom endorfin, odpowiedzialnych za uczucie szczęścia. Zatem ćwiczmy…. w domu.

     

     

    2. Jak sen wpływa na stres, a stres na sen?

     

    Co jest dobre na stres? Potrzebujesz około 8 godzin snu! Jeszcze bardziej zwiększysz skuteczność snu
    i zmniejszysz poziom stresu, jeśli będziesz kłaść się spać regularnie o tej samej porze.

    Dzięki temu, nauczysz swój organizm odczuwać zmęczenie. Będzie Ci łatwiej zasypiać, przespać
    wymagany czas i radzić sobie ze stresem.

    Co zrobić, żeby jeszcze lepiej zacząć dzień? Według naukowców korzystanie ze smartfona w przestrzeni,
    w której śpisz działa rozpraszająco i jest źródłem stresu. Dlatego gdy idziesz spać, odłóż telefon na drugi koniec pokoju. Dzięki temu nie będziesz go sprawdzać od razu po przebudzeniu.

     

     

    3. Co jeść, żeby zapanować nad stresem?

     

    Zajadasz stres czekoladkami albo żelkami? To błąd! Jeśli będziesz dobrze się odżywiać, pomożesz swojemu organizmowi walczyć ze stresem. Jedz zdrowo i włącz zdrowe przekąski tj.owoce, warzywa, bakalie…
    i koniecznie pij wodę, bo picie wody pomoże Ci w zwalczeniu stresu. Gdy Twój organizm jest odwodniony, produkuje więcej kortyzolu (hormonu stresu).

      

    4. Jak radzić sobie ze stresem? Znajdź swój sposób na relaks!

     

    Zastanów się, które aktywności sprawiają, że nie myślisz o niczym. Gdy masz tzw. "pustą głowę", Twój organizm najlepiej odpoczywa i zwalcza stres.  Wypróbuj poniższe sposoby radzenia sobie ze stresem:

     

     

    Słuchaj relaksującej muzyki

     

    Wybierz muzykę bez wokalu. Instrumenty, które pomogą Ci się odstresować to flet, fortepian i skrzypce. Gatunki muzyki, które pomagają radzić sobie ze stresem to muzyka klasyczna, jazz i folk.

     

    Sprawdź, czy odstresowują Cię dźwięki natury jak szum fal czy śpiew ptaków. Na YouTube znajdziesz ścieżki dźwiękowe na zmniejszenie poziomu stresu. Wpisz w wyszukiwarkę: relaxing music, ocean sound.  

    Weź kąpiel

     

    To łatwa domowa metoda. Wykorzystaj odprężające rośliny np. lawendę lub melisę. Pomogą Ci walczyć ze stresem.

     

     Jak się nie przejmować?

     

    Sytuacja, która wyprowadziła Cię z równowagi jest poza Twoją kontrolą. Jak się nie denerwować? Powtarzaj sobie w myślach, że nie masz na nią wpływu.

    Pomoże Ci to zaakceptować fakt, że pewne rzeczy są poza Twoim zasięgiem.  Dzięki temu łatwiej Ci będzie opanować stres.

     

     Nie dramatyzuj i nie nakręcaj się

     

    Zdarza Ci się widzieć przyszłość w czarnych barwach? Powtarzaj sobie, że to kwestia Twojego nastawienia. Postaraj się spojrzeć na sprawę obiektywnie. Dzięki temu, łatwiej Ci będzie odciąć emocje i poradzić sobie ze stresem.

     

     Pisz, co Cię gryzie 

     

    Zdenerwowałeś się w domu lub nie wiesz, jak poradzić sobie ze stresem w pracy? Zastosuj technikę, którą polecają terapeuci. Jeśli przelejesz swoje frustracje na papier lub klawiaturę, poczujesz ulgę i zapanujesz nad nerwami.

    Napisz, co czujesz, ale nie wysyłaj wiadomości. Przeczytaj ją za godzinę. Zobaczysz, że zmienisz połowę odpowiedzi na mniej emocjonalną.

     

    Zbyt głośno nastawiony telewizor

     

    Ścisz telewizor o kilka tonów. Masz non stop włączone  kanały informacyjne? Tym bardziej wycisz dźwięk. Unikniesz ciągłego słuchania o trudnych sytuacjach…. Mała rzecz, a pomoże Ci zmniejszyć stres.

     

     

     

     

    Zachęcamy do wypróbowania powyższych porad,

    Edyta Krzysztoforska i Aneta Kloc

     

     

     

     

  • Pomysły na wykorzystanie czasu wolnego !!!

    Pomysły na wykorzystanie czasu wolnego !!!

    Kochani Uczniowie… ale także Rodzice, Nauczyciele, Pracownicy Szkoły, Sympatycy naszej placówki….

    Wszyscy zderzyliśmy się z „nową i trudną rzeczywistością”.

    Ale…. pamiętajcie… damy radę!!!

    Podsyłamy pomysły….. na wykorzystanie czasu wolnego, oczywiście po odrobieniu lekcji, po zrealizowaniu obowiązków. 

    Pomyślmy o naszych zainteresowaniach (oczywiście w obrębie mieszkania, domu, pokoju)…..na skok spadochronowy przyjdzie jeszcze czas.

    Zainteresowania niesamowicie rozwijają człowieka i dostarczają pozytywnych doznań. Ważne, aby wybierając swoje hobby kierować się naszym sercem. Jeżeli robimy coś z pasją, przychodzi nam to łatwiej i sprawia nam dużo przyjemności….. i nie mam na myśli…. leżenie na kanapie i objadanie się słodyczami.

    Jeżeli nie wiecie jakie hobby wybrać, zacznijcie próbować różnych rzeczy. Gwarantuję wam, że metodą prób i błędów znajdziecie w końcu swoją pasję.

    KILKA podpowiedzi: czytanie, fotografia, gry komputerowe (z umiarem ), gry na instrumencie, kolorowanki, kino domowe: oglądanie filmów, seriali, pisanie listów…., pamiętników, kolekcjonowanie wspomnień, słuchanie muzyki, audiobooków, śpiewanie, gotowanie, pieczenie, makijaż, parzenie kawy, herbaty, pielęgnacja skóry i ciała, reperowanie, przeróbki, gimnastyka, taniec, robótki ręczne, lepienie z masy solnej, orgiami, majsterkowanie, robienie notesów, rysownie, szycie, tworzenie biżuterii, pisanie wierszy, piosenek, kręcenie filmików, projektowanie ubrań, wnętrz, gry….stolikowe, planszowe i nie tylko, puzzle, rozwiązywanie krzyżówek, rozpoznawanie zapachów……..Ta lista hobby na pewno nie jest kompletna… ale na trochę może Wam wystarczy.

    Drugim sposobem jak spędzać wolny czas jest przebywanie z rodziną. Niby to oczywiste, niby każdy to wie. Ale czy stosujemy się do tego? Nie siedźmy na telefonach non stop! Żaden portal, czy też komunikator nie zastąpi żywej rozmowy twarzą w twarz. Te metody są jedynie namiastką prawdziwej komunikacji. Rozmawiając twarzą w twarz, nie możemy odłożyć rozmowy na później. Dlatego zachęcam was gorąco do jak najczęstszego rozmawiania z Waszymi najbliższymi. Budowanie silnych relacji rodzinnych jest fundamentem, na którym buduje się wszystko inne.  Pamiętajcie o tym.

    Wszystkim życzymy zdrowia i duuuuużo pozytywnych myśli.

    Edyta Krzysztoforska i Aneta Kloc.

  • Zapraszamy do kontaktu !!!

    Zapraszamy do kontaktu !!!

    Koronawirus - Jak radzić sobie ze stresem w czasie pandemii?

    Jak rozmawiać z młodzieżą i dziećmi?

    Z naszej strony oferujemy pomoc oraz wsparcie psychologa i pedagoga dla uczniów

    oraz rodziców naszej szkoły. Jesteśmy do Waszej dyspozycji. Każdy kto będzie potrzebował

    porady oraz pomocy prosimy o kontakt: 

    Pedagog: Edyta Krzysztoforska - pedagog.ek@poczta.fm

    Psycholog: Aneta Kloc - aneta_kloc@interia.pl

    Trzymajmy się zdrowo !

  • Jak się uczyć w domu?

    Jak się uczyć w domu?
  • Bezpieczny internet !!!

    Bezpieczny internet !!!
  • Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie i co robić?

    Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie i co robić?
  • UWAGA !!!

    KOMUNIKAT

    Decyzją Rządu RP od dnia 12.03.2020r zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach i placówkach

    oświatowych zostają zawieszone z wyjątkiem poradni psychologiczno-pedagogicznej.

     

    W dniach 12-13.03.2020r  ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH I BURSA SZKOLNA

    zapewniają dla uczniów zajęcia opiekuńcze.

     

    Zaleca się aby dzieci, które mogą pozostać w domu

    nie przychodziły na zajęcia w dniach 12-13.03.2020r

     

    Od dnia 16-25.03.2020r szkoły i placówki oświatowe, dla których organem

    prowadzącym jest

    Powiat Olkuski

    będą zamknięte.

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół Specjalnych w Olkuszu
    ul. Kochanowskiego 2,
    Olkusz
    e-mail szkoły: zssolkusz@poczta.fm
  • / fax 32 6450410

Galeria zdjęć