Nawigacja

  • KOMUNIKAT !!!

    KOMUNIKAT Z DNIA 22.10.2020r  GODZ. 16.00

     W związku z wystąpieniem przypadku zakażenia SARS-CoV- 2 decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olkuszu wszyscy uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia nr 5 : klasa 2 i klasa 3 zostają objęci kwarantanną domową od 23.10.2020  do 30.10.2020 r. Uczniowie oraz osoby wspólnie zamieszkujące są zobowiązane do pozostania w domu. Inspekcja sanitarna drogą telefoniczną w dniu jutrzejszym poinformuje o zasadach nałożonej kwarantanny. Dyrektor  Zespołu Szkół Specjalnych- Branżowa Szkoła I Stopnia nr 5 rozpoczął procedurę uzyskania zgody na zmianę formy nauczania dla uczniów objętych kwarantanną – nauczanie zdalne.

  • 09.09.2020

    Moduł BIP został zmodyfikowany

  • Procedury funkcjonowania ZSS w Olkuszu od dnia 1.09.2020

    Zarządzenie Nr 1/2020/2021
    Dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych  w Olkuszu

    z dnia 31.08.2020 r.
    w sprawie procedury funkcjonowania ZSS w Olkuszu w czasie epidemii

    Zarządzenie Nr 1/2020/2021
    Dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych  w Olkuszu

    z dnia 31.08.2020 r.
    w sprawie procedury funkcjonowania ZSS w Olkuszu w czasie epidemii

     

     

    Na podstawie art. 68 ust. 1 pkt. 1, 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r. poz. 910 z późn. zm.), § 13c rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493 z późn. zm.), wytycznych MEN, MZ, i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek 1 września 2020 r., zalecenia dla dyrektorów publicznych i niepublicznych szkół i placówek w strefie czerwonej/żółtej zarządzam, co następuje:

     

    § 1

    Wprowadzam procedurę funkcjonowania szkoły w czasie pandemii w ZSS w Olkuszu stanowiącą załącznik Nr 1 do niniejszego zarządzenia.

     

    § 2

    1. Procedura obowiązuje wszystkich pracowników.

    2. Podanie do wiadomości i stosowania następuje poprzez udostępnienie treści niniejszego zarządzenia  na tablicy informacyjnej.

    3. Podanie do wiadomości rodzicom następuje poprzez zamieszczenie treści procedury na tablicy informacyjnej lub stronie internetowej szkoły.

     

    § 3

    Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą obowiązująca od dnia 1 września 2020 r.

     

     

     

     

    Załącznik Nr 1

    do zarządzenia Nr 1/2020/2021

    Dyrektora ZSS w Olkuszu

    z dnia 31.08.2020

     

    PROCEDURA FUNKCJONOWANIA ZSS W OLKUSZU W CZASIE EPIDEMII

     

     

    I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

    1. Niniejsza procedura dotyczy nauczycieli, pracowników, rodziców oraz dzieci  w Zespole Szkół Specjalnych w Olkuszu zwanym dalej „szkołą”.
    2. Procedura określa działania i środki zapobiegawcze, które podejmuje szkołę w celu zminimalizowania możliwość zakażenia COVID-19.

     

     

    II. ORGANIZACJA ZAJĘĆ

    1. W szkole obowiązują zasady ustalone zgodnie z wytycznymi Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia
    i Głównego Inspektora Sanitarnego.

    1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych (katar, kaszel itp.), podwyższoną temperaturę pow. 37 stopni, bóle kostno - stawowe oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
    2. Dzieci (uczniowie) mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów (zgodnie z procedura obowiązującą w szkole) bez objawów chorobowych wymienionych w pkt 2.
    3. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie mogący samodzielnie korzystać z drogi publicznej przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
    4. Przy wejściu do budynku zorganizowana jest strefa do odkażania rąk. W tej strefie znajduje się informacja o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk.
    5. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły (przedsionek szkoły), zachowując zasady: 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi, dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m, dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m, opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
    6. Ogranicza się przebywanie osób trzecich w szkole do niezbędnego minimum z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m.in. osłonę ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.
    7. Zapewnia się sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Kontakt z rodzicami/opiekunami prawnymi może odbywać się w formie e-mail, telefonicznej, dziennik elektroniczny lub inny sposób z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.
    8. Szkoła posiada termometr bezdotykowy (co najmniej 1 termometr dla szkoły) i dezynfekowanie go po użyciu w danej grupie.
    9. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu (gabinet higienistki) lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów prawnych o konieczności odebrania ucznia ze szkoły.
    10. Organizację pracy powinna umożliwić zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczyć gromadzenie się uczniów na terenie szkoły (np. różne godziny przychodzenia uczniów z poszczególnych klas do szkoły, różne godziny przerw lub zajęć na boisku) oraz unikanie częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.
    11. Zgodnie z zasadami higieny należy często myć ręce (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
    12. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
    13. Uczeń powinien posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
    14. Osoba prowadzącą zajęcia wietrzy sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć zapewniając bezpieczeństwo uczniom.
    15. Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
    16. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach przez prowadzącego zajecia. W miarę możliwości uczniowie mogą korzystać z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
    17. Uczniowie nie powinny zabierać do szkoły niepotrzebnych przedmiotów, chyba, że są to dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takim przypadku opiekun w szkole powinien zapewnić, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast rodzice dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie, pranie lub dezynfekcję zabawki, rzeczy.
    18. Z szatni korzysta się w sposób zapewniający bezpieczeństwo uczniom poprzez udostępnienie uczniom co drugi boks lub wprowadzając różne godziny przychodzenia uczniów do szkoły (decyzje podejmuje dyrektor szkoły), umieścić środek do dezynfekcji rąk przy wejściu do szatni.
    19. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a także w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych. Środki do dezynfekcji rąk powinny być rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę  w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
    20. Należy wyłączyć źródełka i fontanny wody pitnej, zapewnić uczniom korzystanie z innych dystrybutorów pod nadzorem opiekuna.

     

    III. HIGIENA, CZYSZCZENIE I DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ I POWIERZCHNI

    1. Przy wejściu głównym w miejscach łatwo dostępnych umieszcza się potrzebnych numerów telefonów, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.
    2. W szkole dostępne są instrukcje obrazkowo – instruktażowe wywieszane  w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych plakatów z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje (po kilka egzemplarzy): mycia rąk, dezynfekcji rąk, zakładania – zdejmowania maseczek, zakładania – zdejmowania rękawiczek - zestaw załączników stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej procedury.
    3. Woźna, a w czasie jej nieobecności sprzątaczka, powinna dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów wchodząc do szkoły dezynfekowały ręce lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania. Dyrektor lub inna osoba wskazana przez Dyrektora wyznacza strefy przebywania.
    4. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
    5. Przeprowadzając dezynfekcje należy przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Przestrzega się czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.  
    6. Prowadzony i odnotowywany jest monitoring prac porządkowych wykonywanych ze szczególnym uwzględnieniem w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, przyciski i powierzchni płaskich w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników zgodnie z załącznikiem nr 2 do niniejszej procedury.
    7. Zapewnia się bieżącą dezynfekcje toalet.
    8. Uczniowie i pracownicy używający masek i rękawic jednorazowych, mają zapewnione pojemniki do ich wyrzucenia. Odpady wytworzone przez osoby zdrowe takie jak: środki zapobiegawcze (maseczki, rękawiczki) stosowane np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów, w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa, powinny być wrzucane do pojemnika/worka na odpady zmieszane.

     

    IV. GASTRONOMIA

    1. Przy organizacji żywienia w szkole (stołówka szkolna, kuchnia, jadalnia i inne pomieszczenia przeznaczone na spożycie ciepłych posiłków), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo należy wprowadzić zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników. Należy zachować odpowiednią odległość stanowisk pracy wynosząca min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe – zapewnienie środków ochrony osobistej. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej.
    2. Korzystanie z posiłków powinno odbywać się w miejscach do tego przeznaczonych zapewniających prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne, zgodnie z zaleceniami w czasie epidemii. Dyrektor lub inna osoba wyznaczona może podjąć decyzję  o zmianowym wydawaniu posiłków lub w miarę możliwości - spożywanie ich przy stolikach z rówieśnikami z danej klasy. Przy zmianowym wydawaniu posiłków konieczne jest czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie. Ponadto Dyrektor lub inna osoba wyznaczona może podjąć decyzję, iż w przypadku braku innych możliwości organizacyjnych dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpiecznego  i higienicznego spożycia posiłku.
    3. Wielorazowe naczynia i sztućce myje się w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać. Jeżeli szkoła nie posiada zmywarki, wielorazowe naczynia i sztućce należy umyć w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu i wyparzyć.
    4. Od dostawców cateringu wymaga się pojemników i sztućców jednorazowych. Wymaganie to dotyczy szkół, w których nie jest możliwe zapewnienie właściwych warunków mycia naczyń i sztućców, porcjowania/nakładania dostarczonych posiłków. Należy zadbać o odpowiednie segregowanie zużytych pojemników i sztućców. Jeżeli posiłki dostarczane przez firmę cateringową do tej pory były przywożone w pojemnikach zbiorczych, następnie rozkładane i podawane z wykorzystaniem talerzy i sztućców będących na wyposażeniu szkoły, to taki sposób podawania posiłków może być kontynuowany, pod warunkiem, że naczynia i sztućce wielorazowego użytku stosowane w danej szkole będą myte zgodnie z zaleceniem wskazanym powyżej.
    5. Usuwa się dodatki (np. cukier, jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetki) z obszaru sali jadalnej i wydawanie bezpośrednio przez obsługę. W stołówce nie zaleca się samoobsługi. Dania i produkty powinny być podawane przez osobę do tego wyznaczoną/ obsługę stołówki.

     

    V. POSTĘPOWANIE NA WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM U PRACOWNIKA

    1. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych (katar, kaszel, podwyższona temperatura pow. 37 stopni) oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
    2. Podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka w miarę możliwości stosuje się rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia (np. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych, a w przypadku pracowników administracji w miarę możliwości praca zdalna).
    3. W przypadku wystąpienia u pracownika objawów chorobowych, osoba ta jest izolowana w wyznaczonym pomieszczeniu (gabinet higienistki) lub wydzielonym obszarze wyposażone m.in. w środki ochrony i płyn dezynfekujący.
    4. Dyrektor lub osoba wyznaczona informuje pracowników, iż w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
    5. Dyrektor lub osoba wyznaczona wskazuje pracownika odpowiedzialnego za gruntowne sprzątanie obszaru, w którym poruszał się i przebywał pracownik. Przeprowadzona dezynfekcja powinna być odnotowana zgodnie z załącznikiem nr 1 do Procedury.
    6. Dyrektor lub osoba wyznaczona stosuje się do indywidualnych zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
    7. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego – ustala się listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach przedszkola, w którym przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych GIS (rekomendacja GIS).
    8. Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, aby odbyć konsultację lub uzyska poradę.
    9. Zapewnienie dzieciom i młodzieży, w tym niepełnosprawnej, bezpłatnego dowozu i opieki do szkoły odbywa się na zasadach obowiązujących w transporcie publicznym.

     

    VI. ZALECENIA W STREFIE CZERWONEJ/ŻÓŁTEJ

    1. W przypadku funkcjonowania szkoły w strefie czerwonej/żółtej organizacja pracy szkoły uwzględniać Wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r., oraz rozdziały zawarte w niniejszej procedurze w zakresie:

    1) higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni,

    2) gastronomii,

    3) postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

    1. Ponadto Dyrektor lub inna osoba wyznaczona może:

    1) ustalić godziny przychodzenia klas do szkoły (np. co 5-10 minut),

    2) ustalić godziny rozpoczynania zajęć dla klas/oddziałów (np. co godzinę),

    3) ograniczyć do minimum przychodzenie i przebywanie osób trzecich, w tym w strefach wydzielonych,

    4) wprowadzić obowiązek zachowania dystansu między uczniami w przestrzeniach wspólnych szkoły lub stosowanie przez nich osłony ust i nosa (korytarze, szatnia),

    5) wprowadzić obowiązek zachowania dystansu między pracownikami szkoły w przestrzeniach wspólnych szkoły lub stosowanie przez nich osłony ust i nosa (pokój nauczycielski, korytarz),

    6) wyznaczyć stałe sale lekcyjne, do których przyporządkowana zostanie jedna klasa (np. wszystkie zajęcia prowadzone przez różnych nauczycieli z daną klasą odbywają się w jednej sali),

    7) ustalić adekwatną grupę dzieci uprawnionych do korzystania z zajęć świetlicowych (pierwszeństwo przyjęcia do świetlicy mogą mieć dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem
    i zwalczaniem COVID-19 w strefie czerwonej i żółtej),

    8) mierzyć termometrem bezdotykowym temperaturę ciała pracownikom przy wejściu do szkoły, a w przypadku gdy jest ona równa albo przekracza 38°C pracownik nie podejmuje pracy i powinien skorzystać z teleporady medycznej (w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych u ucznia lub pracownika należy obowiązkowo dokonać pomiaru temperatury ciała; jeżeli pomiar termometrem bezdotykowym wynosi 38°C lub wyżej – należy (powiadomić rodziców ucznia w celu ustalenia sposobu odebrania dziecka ze szkoły) przypomnieć o obowiązku skorzystania z teleporady medycznej, jeżeli pomiar termometrem innym niż bezdotykowy wynosi pomiędzy  37,2°C - 37,9 °C – należy powiadomić rodziców ucznia i ustalić ewentualną konieczność sposobu odebrania dziecka ze szkoły),

    9) wprowadzić zakaz organizowania wyjść grupowych i wycieczek szkolnych,

    10) zorganizować prowadzenie zajęć wychowania fizycznego na powietrzu, tj. w otwartej przestrzeni terenu szkoły,

    11) w przypadku uczniów ze zmniejszoną odpornością na choroby należy poinformować rodziców o możliwości pozostania ucznia w domu (zgodnie ze wskazaniem lekarskim/ po konsultacji medycznej) i zapewnić kontakt ze szkołą na ten czas.

     

    VII. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

    1. Procedura bezpieczeństwa wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą obowiązującą od dnia 1 września 2020 r.
    2. Procedura obowiązuje do odwołania.

     

    Załącznik nr 1

    do Procedury

     

     

    ZESTAW INSTRUKCJI OBRAZKOWO – INSTRUKTAŻOWYCH (ŹRÓDŁO - POBRANO ZE STRONY WWW.GIS.GOV.PL)

    1. INSTRUKCJA MYCIA RĄK

    2. INSTRUKCJA DEZYNFEKCJI RĄK

    3. INSTRUKCJA ZAKŁADANIA I ZDEJMOWANIA RĘKAWIC

    4. INSTRUKCJA ZAKŁADANIA I ZDEJMOWANI

     

     

    Załącznik nr 2

    do Procedury

     

    MONITOROWANIE PRAC PORZĄDKOWYCH

    POMIESZCZENIE: ………………………………………………………

     

    Prowadzony i odnotowywany jest monitoring prac porządkowych wykonywanych ze szczególnym uwzględnieniem w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, przyciski i powierzchni płaskich w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury.

    Instrukcja dezynfekcji sprzętów i powierzchni

    1. Dezynfekcji podlegają ciągi komunikacyjne, powierzchnie dotykowe – poręcze, klamki, przyciski i powierzchnie płaskich w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników. Prac dezynfekcyjne wykonywane są w salach (m.in. zabawki, których użyją dzieci, stoły, krzesła), pomieszczeniach sanitarno – higienicznych (deski sedesowe oraz baterie umywalkowe) i ciągach komunikacyjnych oraz dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, przyciski i powierzchni płaskich w tym w pomieszczeniach spożywania posiłków.

    2. Pracownik przystępuje do dezynfekcji w rękawiczkach ochronnych.

    3. Dezynfekcja odbywa się przy użyciu odpowiednich środków do dezynfekcji.

    4. Po zakończonej dezynfekcji pracownik wyrzuca rękawiczki jednorazowe do wyznaczonego w tym celu pojemnika - kosz opróżniany jest na zakończenie dnia do odpadów mieszanych. Odpady wytworzone przez osoby zdrowe takie jak: środki zapobiegawcze (maseczki, rękawiczki) stosowane np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów, w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa, powinny być wrzucane do pojemnika/worka na odpady zmieszane.

     

    DATA

    GODZINA

    GODZINA

    GODZINA

    GODZINA

    GODZINA

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021


    Drodzy Rodzice !  Kochani Uczniowie!

    W związku z utrzymującą się trudną sytuacją związaną z pandemią COVID – 19 w tym roku nie będzie

    oficjalnego rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021 z wyjątkiem nowych uczniów, którzy rozpoczynają edukację

    w naszej szkole.

    Naszych nowych uczniów wraz z rodzicami zapraszamy na godz. 9:00.


    Spotkanie organizacyjno – integracyjne z wychowawcami odbędzie się w wyznaczonych pomieszczeniach.


    Ze względu na bezpieczeństwo prosimy również o zachowanie dystansu społecznego, założenie maseczek oraz

    o zdezynfekowanie rąk przy wejściu głównym do szkoły.


    Od 2 września wszyscy uczniowie rozpoczynają  rok szkolny 2020 / 2021

    w trybie stacjonarnym. 


     

    Szanowni Rodzice !

    W związku z obserwowanym okresem wzmożonych infekcji wirusowych bardzo prosimy o codzienne

    kontrolowanie aktualnego stanu zdrowia swoich dzieci i nieposyłanie do szkoły wychowanków z utrzymującym

    się katarem, kaszlem czy stanem podgorączkowym - objawami chorobowymi, które mogą być przenoszone na

    inne dzieci lub pracowników szkoły.

     

    Wewnętrzne regulaminy i procedury funkcjonowania szkoły w czasie pandemii zostaną podane

    w możliwie najszybszym terminie.

     

     

  • Rekrutacja 2020/2021

  • Wakacje!!!

    Wakacje!!!

     

    Wszystkim Rodzicom dziękujemy za całoroczną współpracę życząc jednocześnie, by

    nadchodzący okres wakacji był czasem radości i odpoczynku,

    a Wam Drodzy Uczniowie życzymy

    wesołych, słonecznych i bezpiecznych wakacji, miłego wypoczynku i uśmiechu na co dzień

    oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.

    życzy:

    Dyrektor, Grono Pedagogiczne oraz pracownicy 
    administracji i obsługi.

  • Na zakończenie roku :)

  • Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

    Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

     

    Drodzy Uczniowie i Rodzice !!!
     

    Ze względu na panującą pandemię COVID - 19

    nie będzie oficjalnego zakończenia roku szkolnego.

    Z uwagi na zaistniałą sytuację będzie odbywało się to w ustalonych terminach.

    26 czerwca świadectwa będą mogli  odebrać tylko absolwenci  -

    czyli uczniowie kończący szkołę !!!


    Wszystkie świadectwa będą wydawane w sekretariacie w godzinach od 8 do 14.

    uczniowie kl. 8 SP - mogą odebrać osobiście,

    natomiast uczniowie klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz Zespołów

    Edukacyjno - Terapeutycznych- świadectwa odbierają rodzice.

    Jeżeli chodzi o pozostałych uczniów, którzy chcą odebrać świadectwo promocyjne

      proponujemy termin:

    29 lub 30 czerwca w godzinach od 8 do 14

    lub
     we wrześniu, kiedy rozpoczną się zajęcia stacjonarne.

  • Dzień Dziecka!

    Dzień Dziecka!

    Wszystkim dzieciom z okazji Waszego święta życzymy
     

    dużo radości i usmiechu na twarzy, powodzenia w nauce , samych przyjemnych, niezapomnianych chwil,
     

    prawdziwych przyjaźni i spełnienia wszystkich marzeń.


    Niech Wasza szczególna kartka w kalendarzu przyniesie mnóstwo szczęścia, miłości 

    i oczywiście dużo prezentów.

  • Dzień Matki - Wspomnienia !!!

    Dzień Matki - Wspomnienia !!!
  • Zajęcia w ramach projektu "Dajcie nam szansę".

    Zajęcia w ramach projektu "Dajcie nam szansę".

    Olkuskie Stowarzyszenie Progres oraz Stowarzyszenie Klucz zapraszają naszych pełnoletnich uczniów posiadających orzeczenie o niepełnosprawności na ciekawe zajęcia w ramach projektu „Dajcie nam szansę”❤️.  

    Projekt będzie realizowany na terenie Olkusza przez okres wakacji.

    Zamiast się nudzić, warto ciekawie spędzić czas, nabyć przydatne umiejętności i poznać nowych ludzi.

    Zachęcamy do udziału !!!

    Bliższych informacji na temat projektu udziela pani Ilona Muchajer pod numerem tel.: 501 682 335

     

    Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno- Gospodarczego KLUCZ zaprasza dorosłych mieszkańców Powiatu Olkuskiego, osoby z orzeczoną niepełnosprawnością do wzięcia udziału w projekcie

     

    Dajcie nam szansę

     

    Uczestnikom projektu oferujemy poradnictwo psychologiczno- pedagogiczne, spotkanie z asystentem zdrowienia, przedstawicielem banku, zajęcia krawieckie, kulinarne, „ złotej rączki”

    Najbardziej zaangażowani uczestnicy zajęć odbędą spotkanie z doradcą zawodowym oraz kurs             
    ( kucharsko- cukierniczy, florystyczny bądź ochraniarski).

    Szczegółowe informacje uzyskacie Państwo w siedzibie Stowarzyszenia ( ul. Źródlana 3, Kolbark) bądź pod numerem telefonu 32 647 80 50.

     

    Zadanie pn. Dajcie nam szansę jest współfinansowane ze środków Ministra Rodziny, Pracy
    i Polityki Społecznej.

     

                                                                                                             Opracowały Aneta Kloc i Edyta Krzysztoforska

  • Ogłaszamy konkurs "Tęsknię za Tobą szkoło" !!!

    Ogłaszamy konkurs "Tęsknię za Tobą szkoło" !!!

    Wszyscy zaczynamy tęsknić za "normalną" szkołą, zaczyna nam doskwierać siedzenie w domu, brak kontaktu z kolegami i przyjaciółmi. Chcemy Was trochę rozruszać  i dlatego....... Pedagog i Psycholog....... ogłaszają konkurs dla: 1) uczniów 2) nauczycieli pracowników pt. "Tęsknię za Tobą szkoło" .W ramach konkursu czekamy na zdjęcia prac plastycznych (technika dowolna) fotografię lub krótkie dzieło literackie (wiersz, piosenka itp.) pokazujące Waszą tęsknotę. Prace należy przesyłać messengerem lub na adres mailowy psychologa lub pedagoga do 28 maja. Na zwycięzców czekają nagrody niespodzianki ufundowane przez organizatorów, które będą przekazane zwycięzcom podczas zakończenia roku szkolnego. Ogłoszenie wyników odbędzie się dnia 1 czerwca na stronie oraz FB szkoły. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie naszej placówki, kadra nauczycielska i pracownicy. Każdy uczestnik konkursu przekazując pracę wyraża zgodę na wykorzystanie jego wizerunku do obsługi konkursu, zgadza się na użycie imienia i nazwiska oraz na publikację pracy na stronie szkoły i FB.
    Pozdrawiamy Was serdecznie życząc wiele siły, cierpliwości i nadziei a zwłaszcza duuuuuużo zdrowia !!!
                                                                                                                            Edyta Krzysztoforska i Aneta Kloc

  • Galeria prac

    Galeria prac

    Drodzy Rodzice, Kochani Uczniowie,

     

             Minął kolejny  tydzień  uczenia się w nowej formie" na odległość". Dziękujemy wszystkim za wszelki

    wysiłek w wykonywaniu trudnych dla nas wszystkich zadań i wyzwań jakie stawia przed nami nowa forma

    nauczania i uczenia się. Bardzo doceniamy Was Rodzice za pomoc w edukacji Waszych dzieci. Przepraszamy

    za wszelkie niedociągnięcia, ale my wszyscy, nauczyciele również mają wiele trudności by sprostać stawianym

    nam wymaganiom. Dziękujemy również za pomoc w monitorowaniu nauki Waszych dzieci. 

     

    Kochani uczniowie zachęcamy Was do dalszej pracy. Zachęcamy do odsyłania do waszych wychowawców

    i wspólnego oglądania na stronie internetowej szkoły.
     

    Klasa PDP B przedstawia w galerii zdjęcia wybranych prac, czekamy na Wasze.

     

    Do usłyszenia lub zobaczenia w przyszłym tygodniu.

     

    Pozdrawiamy Was  gorąco.

    Nauczyciele

     

  • Drodzy Rodzice i Opiekunowie !!!

    Drodzy Rodzice i Opiekunowie !!!

    Informujemy, że Powiat Olkuski przystąpił do realizacji programu " Pomoc osobom niepełnosprawnym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi" - Aktywny samorząd, Moduł III.
    PROGRAM DOTYCZY OSÓB PEŁNOLETNICH !!!
    W ramach programu można uzyskać pomoc finansową związaną z zapewnieniem opieki osobom niepełnosprawnym w warunkach domowych na czas utraty możliwości korzystania z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej. Wysokość pomocy wynosi 500 zł miesięcznie na jedną osobę niepełnosprawną, z tym, że okres na jaki może zostać przyznane świadczenie nie może być dłuższe niż 3 miesiące.

    Szczegółowa informacja oraz procedura ubiegania się o świadczenie znajduje się na stronie PCPR Olkusz
    lub PFRON.Telefon kontaktowy do Olkusza 32/6433941 wewn.19

  • Kwarantannowa chandra :)

    Kwarantannowa chandra :)

     

    Sytuacja pandemii wywołuje w nas ambiwalentne uczucia. Przez pewien czas uczniowie cieszyli się, że nie muszą chodzić do szkoły. Teraz u wielu osób pojawiają się oznaki zmęczenia, zniechęcenia, chandry, a nawet depresji. Niektórym nie chce się wyjrzeć rano spod kołdry, wychodzić z domu nawet na spacer. Nie mamy wiele energii. Nie mamy siły na codzienne czynności, a co dopiero na jakieś nowe wyzwania. Ale trzeba sobie z tym poradzić. Na szczęście mamy na to pewien sposób – endorfiny.

     

    Endorfiny,  to hormony szczęścia, które wywołują stany euforyczne, w tym dobre samopoczucie i zadowolenie
    z siebie. Tłumią odczuwanie drętwienia i bólu. Endorfiny są produkowane wewnątrz organizmu, więc sami mamy wpływ na ich obecność w naszym życiu.

     

    Główne bodźce powodujące wydzielanie endorfin to przede wszystkim:

    • śmiech, a nawet samo myślenie o śmiechu,  
    • niektóre przyprawy, głównie pikantne, m.in. papryka chili czy kurkuma,  
    • akupunktura (a nawet sam dotyk), 
    • słońce – spacery w słoneczny dzień,
    • czekolada,
    • wysiłek fizyczny – dla bardziej aktywnych.

    Zacznij się śmiać i zjedz czekoladę!

    Bodźcem wywołującym endorfiny jest śmiech – obejrzenie dobrej komedii, pośmianie się z kabaretu czy dowcipu, przeczytanie zabawnej książki. To wszystko wywołuje uśmiech na twarzy i pobudza wytwarzanie endorfin. Podobnie jak widok kogoś uśmiechniętego, pozytywnie nastawionego. 
    Wolimy przecież przebywać w towarzystwie ludzi pozytywnie nastawionych do życia, optymistycznych 
    i uśmiechniętych. Ich energia udziela się innym, a śmiech jest zaraźliwy. Przyjemnym sposobem wyzwalania endorfin jest zjedzenie czekolady. Kostka czekolady po (a nie zamiast) codziennej porcji ruchu nie tylko dostarcza magnezu, ale przeciwdziała depresji i pobudza hormony szczęścia.

     

     

    Ruszaj się!

     

    Wysiłek fizyczny jest prostym sposobem wyzwalania endorfin. Możemy zacząć od najprostszego ruchu na świeżym powietrzu –spacery albo prace ogrodowe, których wiosną jest całe mnóstwo, to prosty sposób na ruch. Warto skorzystać z roweru, rolek czy deskorolki, pokopać piłkę. Organizm lubi, kiedy jesteśmy w ruchu ponieważ poprawia się nasz nastrój i mamy poczucie szczęścia. Ponadto łapiemy promienie słońca. Ruch daje także poczucie sukcesu i zadowolenie z siebie, jeśli potrafimy się zmobilizować i pokonać wewnętrznego lenia. Warto spróbować – nic nie tracimy!

     



     

    Zaplanuj wspólny czas!

     

    Nastrój poprawi nam także twórczo spędzony czas z bliskimi. Możemy zagrać w różne gry planszowe, zręcznościowe czy karciane. Możemy wspólnie układać puzzle, przejrzeć i wybrać najlepsze wakacyjne zdjęcia, powklejać je do rodzinnego albumu, a nawet wspólnie gotować ciekawe potrawy, przygotowywać desery czy tańczyć. Na pewno nie zabraknie nam ciekawych pomysłów na spędzenie wspólnego czasu, co pozytywnie wpłynie nie tylko na nasz nastrój, ale także na więzi  bliskimi.



    Nie poddawajmy się kwarantannowej chandrze! Możemy z nią skutecznie walczyć – porcja fizycznego wysiłku, zajęcia z rodziną, kostka czekolady, uśmiech i dobra komedia nie zmienią oczywiście rzeczywistości, ale zmieniają nasze nastawienie, poprawiają samopoczucie i jakość codziennego życia.     

     

     

  • Jak pomóc dziecku w nauce zdalnej :)

    Jak pomóc dziecku w nauce zdalnej :)

     

     

    NAJWAŻNIEJSZE JEST DOBRO DZIECKA

    Drodzy Rodzice!

    Dyrektor ZSS w Olkuszu wraz z całym Gronem Pedagogicznym dokładają wszelkich starań, aby zgodnie
    z rozporządzeniem MEN, w różnych formach kontynuować nauczanie na odległość. Jest to wyzwanie dla nas wszystkich. W obecnej sytuacji Państwa rola – Rodziców, którzy wspierają swoje dzieci w uczeniu się w domu – nabiera nowego znaczenia. Zachęcamy do podjęcia współpracy  i komunikowania się ze szkołą w zakresie organizacji zdalnego nauczania, jesteśmy otwarci na Państwa propozycje i sugestie.

    Przekazujemy kilka wskazówek, które mogą być pomocne w realizacji kształcenia na odległość. Narzędzia
    i aplikacje wykorzystywane do kontynuowania nauki poza murami szkoły, mogą także wspierać rozwijanie pasji oraz zainteresowań Państwa dzieci i na stałe stać się ważnym elementem ich kształcenia.

    Rodzicu:

    • W obecnej sytuacji nauka w domu jest koniecznością. Postarajmy się jednak wspólnie, aby nie był to tylko uciążliwy obowiązek. Umiejmy zrównoważyć czas pomiędzy edukacją a rozwijaniem pasji i zainteresowań dziecka, nie zapominając o odpoczynku i wzmacnianiu relacji rodzinnych.
    • Zaplanuj czas dziecka dzieląc go na np. cztery grupy:

    - edukacja – będą to np.: indywidualna praca ucznia z materiałami przekazanymi czy wskazanymi przez nauczyciela       i według jego wskazówek oraz inne formy nauki ucznia (w tym wykonywanie prac domowych, ćwiczeń, lektura), 
    - aktywność fizyczna – w obecnej sytuacji to przede wszystkim wszelkiego rodzaju aktywności ruchowe możliwe do wykonania w warunkach domowych, w tym proste rozgrzewki, rozciągania, taniec, relaksacja, ćwiczenia przy muzyce, 
    - obowiązki domowe – codzienne prace, w których wypełnianie dziecko powinno być zaangażowane (sprzątanie, opieka nad roślinami, pomoc przy posiłkach),
    - rozrywka – to każda forma relaksu, zabawy i odpoczynku, która minimalizuje poczucie braku kontaktu
    z rówieśnikami, okazja do podzielenia się z dziećmi swoimi pasjami, zainteresowaniami.

    • Zorganizuj dziecku właściwe warunki do nauki, stały kącik do pracy zaopatrzony w podstawowe przybory szkolne, jeśli to możliwe dostęp do komputera, tablet lub telefon.
    • Zadbaj aby w czasie nauki nic nie rozpraszało dziecka - wyłącz telewizor, radio, zabierz z pola widzenia dziecka inne rzeczy, które odwracają jego uwagę, jeśli to możliwe postaraj się oby rodzeństwo także miało w tym czasie jakieś zajęcie.
    • Postarajcie się wspólnie ustalić stały plan dnia: godziny nauki, przeplatane z innymi formami aktywności; starajcie się konsekwentnie go przestrzegać.
    • Zachęcaj dziecko do systematycznej i samodzielnej pracy; chwal i nagradzaj za pilność i pracowitość. Podkreślaj sukcesy, a nie braki.
    • Pomagaj dziecku w pobieraniu materiałów i rozumieniu poleceń, ale nie wyręczaj dziecka w pracy. Motywuj do samodzielnego rozwiązywania zadań, doradzaj w jaki sposób ma przekazywać nauczycielowi rozwiązane zadania lub jak je przechowywać.
    • Nadzoruj działania dziecka w sieci, zwracając szczególną uwagę na korzystanie z Internetu; rozmawiaj
      z dzieckiem o podejmowanych przez nie aktywnościach  oraz niebezpieczeństwach związanych
      z ujawnianiem swoich danych osobistych i prywatnych informacji w sieci.
    • Pamiętaj o właściwej diecie, słodycze umilają pracę, ale owoce też są smaczne. Teraz, kiedy mniej się ruszamy zrównoważona dieta jest szczególnie ważna.
    • Zaproponuj i ustal z wychowawcą wygodny dla siebie sposób komunikacji i pozostań w stałym kontakcie
      z wychowawcą i nauczycielami.
    • Zgłaszaj swoje wątpliwości i pytania, proś o wskazówki, informuj o trudnościach.

    Drogi Rodzicu pamiętaj, to sytuacja nowa dla nas wszystkich, starajmy się jednak nie traktować jej jako nieszczęścia, które na nas spadło, ale wyzwania któremu sprostamy. Musimy wspólnie wypracować najlepsze dla naszych dzieci formy i sposoby nauczania na odległość.  Możemy to zrobić, jeśli będziemy o tym rozmawiać
    i dzielić się spostrzeżeniami, wątpliwościami i wnioskami. Zapraszamy do kontaktu.

     

  • KOMUNIKAT !!!

    KOMUNIKAT !!!

    Kształcenie na odległość w szkołach i placówkach oświatowych

    przedłużone do dnia 24 maja 2020r w związku z powyższym

    szkoła będzie zamknięta.

    Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca 2020r

  • Drodzy Rodzice i Opiekunowie naszych uczniów!

    Drodzy Rodzice i Opiekunowie naszych uczniów!

    Sytuacja, w której się znaleźliśmy jest dla nas wszystkich dużym obciążeniem.

    Zdajemy sobie sprawę, że także na Was spadły nowe wyzwania i obowiązki. Doceniamy Wasze poświęcenie

    i wsparcie. To również od Was zależy jakich postępów dokonają Wasze dzieci. Jesteśmy otwarci na Wasze

    propozycje. Jeśli macie jakieś uwagi i oczekiwania – zgłoście je do nas.

    Razem pokonamy trudności.

    Grono pedagogiczne Zespołu Szkół Specjalnych w Olkuszu

  • KOMUNIKAT !!!

    KOMUNIKAT !!!

    Kształcenie na odległość w szkołach i placówkach oświatowych

    przedłużone do dnia 26 kwietnia 2020r w związku z powyższym

    szkoła będzie zamknięta.

  • Życzenia Wielkanocne

    Życzenia Wielkanocne

    Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych,przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością.

    Radosnego, wiosennego nastroju oraz wesołego "Alleluja".Najlepsze życzenia składają:

    Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Pracownicy Administracji i Obsługi

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół Specjalnych w Olkuszu
    ul. Kochanowskiego 2,
    Olkusz
    e-mail szkoły: zssolkusz@poczta.fm
  • / fax 32 6450410

Galeria zdjęć